Схоже, у вкладників українських банків з'явилися більш вагомі причини сподіватися на повернення депозитів. 27 червня вступило в законну силу Положення про надання Національним банком України кредитів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), затверджене постановою НБУ від 25.05.2009 № 308. Нацбанк буде надавати кредити Фонду в разі браку коштів у даної установи для виплати гарантованої суми по банківських вкладах фізичних осіб, яка зараз становить 150 тис. гривень по вкладах у кожному із учасників Фонду.

Вдаючись у деталі положень постанови, варто відзначити, що НБУ зобов'язався кредитувати Фонд у трьох випадках: - якщо загальна сума виплат Фонду перевищує 80% його коштів; - якщо Фонд вичерпав фінансові можливості, монетизував всі свої активи; - якщо Фонд подав Міністерству фінансів України заявку про ліміт кредитування в десятикратному розмірі надходжень від учасників (тимчасових учасників) Фонду за перше півріччя поточного року для включення в проект закону про Державний бюджет України. Крім того, НБУ буде надавати Фонду кредити під заставу його майбутніх доходів (у розмірі 80% суми забезпечення), держоблігацій (100%) і гарантій Кабміну (100%). Також Фонд має право достроково погасити кредит центрального банку країни. Слід підкреслити, що постанова не вказує максимальних строків кредитування, а в разі невиконання Фондом умов кредитування Нацбанк має право списувати кошти з рахунків Фонду. Фонд кредитуватимуть лише за крайньої необхідності. Такі нововведення, по-перше, повинні вплинути на усунення правових колізій у банківському законодавстві. Так, згідно зі ст. 25 Закону України "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб" для виконання Фондом покладених на нього завдань за умови, що його фінансові можливості вичерпані, Кабінет Міністрів надає Фонду кредит у грошовій формі або у вигляді державних цінних паперів. Однак наведена норма Закону суперечить основному нормативного акту банківського права - Закону України "Про банки і банківську діяльність", згідно з яким надання кредиту є банківською операцією, що здійснюється виключно на підставі банківської ліцензії або ліцензії на здійснення окремих банківських операцій (ст. 47). Лише 31.10.2008 право кредитувати Фонд отримав також Нацбанк щодо облікової ставкою 11% річних. Тому зазначену постанову № 308 можна розглядати як крок до приведення діяльності Фонду в законодавчі рамки. По-друге, досить жорсткі умови надання кредиту Національним банком можуть свідчити про те, що без крайньої необхідності кредит Фонду давати не будуть. Цього можна очікувати лише у тому випадку, якщо число банків, що підлягають ліквідації, різко зросте. З більшою ймовірністю можна стверджувати, що нові правила кредитування Фонду не повинні вплинути на умови участі в ньому. І, по-третє, факт появи такого положення НБУ все-таки свідчить про поступове одужання фінансової системи країни (або підходу чиновників до такого процесу). По крайній мірі, це дозволить задіяти додаткові фінансові інструменти для безболісної ліквідації, в тому числі для вкладників, банків, яким не доводиться розраховувати на підтримку з боку держави або приватних інвесторів (рекапіталізацію). Таким чином, Нацбанк фактично підтримав вкладників так званих малих банків, частково забрав у уряду функцію кредитування фінустанов, законних повноважень виконувати яку у Кабміну, судячи з усього, немає.

Автор: Вадим Боричевский, www.ligazakon.ua

Додати коментар

Шановні відвідувачі! 03.08.2010 року набрав законної сили Закон України "Про судоустрій і статус суддів", яким внесено значну кількість змін до процесуального законодавства. Тому, використовуючи позовні заяви та процесуальні документи, які опубліковані до 03.08.2010 року, звертайте свою увагу на підсудність справ, строки та ін. і перевіряйте чи не змінилися вони! Всі подальші публікації будуть здійснені із врахуванням змін.


Захисний код
Оновити

Infonarium
океан информации

Онлайн помічник

SiteHeart