Вибираючи організаційно-правову форму для старту бізнесу, у будь-якої нормальної людини виникає цілком здорове бажання платити рідній державі якомога менше податків. Малий бізнес, спрощена система ... ТОВ, фізособа-підприємець, виробничий кооператив? А можна взагалі не платити податки? ЛІГА: ЗАКОН вирішила поміркувати про можливості ведення бізнесу у формі неприбуткової організації.

       Привід

Взагалі-то термін "неприбутковий бізнес" може викликати здивування тільки у нас. У розвинених країнах non-profit business досить добре відомий, і обороту окремих неприбуткових організацій можуть позаздрити багато for-profit компаній. Однак нас не цікавлять благодійні або пенсійні фонди, політичні партії, релігійні організації, житлово-будівельні кооперативи чи профспілки. Звичайно, за неприбуткову організацію не сховаєш завод або торговий центр. А ось, наприклад, які-небудь консультації або "навколоюридичні" послуги? .. Наявність спеціальних знань передбачає зв'язок з конкретною галуззю господарювання, а заповзятливість і допитливий розум засновників забезпечать фірму постійними клієнтами з їхніми проблемами.

Адже реєструвалися ж адвокатські об'єднання як неприбуткові організації! Більше того, народні депутати взагалі пропонували присвоїти всім таким об'єднанням статус неприбутковості на законодавчому рівні. З усього списку неприбуткових установ і організацій, визначених у пп. 7.11.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон № 334/94), звертають на себе увагу дві позиції:

"г" - юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів;

"д" - товариства, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб, створені для представлення інтересів засновників.

Тут можна говорити про об'єднання фізичних осіб у розумінні Закону "Про об'єднання громадян", а також юридичних осіб відповідно до Господарського кодексу. І там, і там йдеться про об'єднання суб'єктів для вирішення якихось спільних економічних, соціальних чи інших завдань, але без мети одержання прибутку (ст. 3 Закону, статті 52, 118 ГК).

Але якщо отримання прибутку не передбачається, то про яку вигоду від ведення бізнесу можна говорити? Але говорити можна хоча б тому, що згідно з загальним правилом регулювання некомерційної господарської діяльності (ст. 54 ГК), "на суб'єктів господарювання, які здійснюють некомерційну господарську діяльність, поширюються загальні вимоги щодо регулювання господарської діяльності з урахуванням особливостей її здійснення різними суб'єктами господарювання, які визначаються цим Кодексом та іншими законодавчими актами".

Крім того, "при укладенні трудового договору (контракту, угоди) суб'єкт господарювання, що здійснює некомерційну господарську діяльність, зобов'язаний забезпечити належні і безпечні умови праці, її оплату не нижчу від визначеного законом мінімального розміру, а також забезпечити інші соціальні гарантії , передбачені законом".

 Тобто рух грошей і товарів, а також майнові питання - все те ж саме, за винятком деяких особливостей, а оплата праці та соціальні гарантії - не гірше ніж скрізь, а може бути, навіть і краще!

Що стосується об'єднання підприємств, то тут господарем своєї справи не дадуть відчути засновники об'єднання. Після того, як організація почне працювати, вони можуть вас (ідейного натхненника) спокійно замінити на свою людину. Тому зупинимося докладніше на першому варіанті.

 Отже, які є плюси у неприбуткової організації? Згідно з пп. 7.11.5 Закону № 334/94 від оподаткування звільняються її доходи, отримані у вигляді:

- коштів або майна, одержуваних від проведення основної діяльності;

- відсотків, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті (пасивні доходи);

- дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної чи технічної допомоги за міжнародними договорами.

Останні два джерела - похідні і зовсім не обов'язкові. Що стосується основної діяльності, то її визначення дане в пп. 7.11.13 Закону № 334/94. Опускаючи благодійність, культуру та освіту, зауважимо, що основною діяльністю також є продаж товарів і послуг, що пропагують принципи та ідеї, для захисту яких було створено неприбуткову організацію. При цьому такі послуги можуть надаватися тільки засновникам, членам і учасникам організації, точніше, тільки в цьому випадку вони будуть розцінюватися як ті, які не підлягають оподаткуванню.

Принципи та ідеї сформувати в статуті нескладно. Наприклад, щось на кшталт: "надання всілякої допомоги економічним процесам в державі, регіоні, галузі (в залежності від апетиту) шляхом залучення буквально всіх для найбільш правильного використання наукового, економічного чи трудового потенціалу галузі (регіону)". У рамках такої прогресивної ідеї можна надавати найрізноманітніші послуги. Проблема обмеження кола суб'єктів вирішується шляхом вступу зацікавленої особи до організації. Але, на жаль, це далеко не всі обмеження і проблеми, пов'язані з неприбутковістю.

По-перше, доходи або майно неприбуткових організацій, що не підлягають розподілу між їх засновниками, учасниками або членами та не можуть використовуватися в їхніх інтересах або в інтересах посадових осіб організації, крім оплати праці та відрахувань на соціальні заходи (пп. 7.11.8 Закону № 334/94).

По-друге, у випадку якщо отримані за рік доходи перевищать 25% від загальних валових доходів, податок все ж сплачується (пп. 7.11.9 Закону № 334/94).

По-третє, у разі ліквідації неприбуткової організації її активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету (пп. 7.11.11 Закону № 334/94). Все це в сукупності означає, що весь отриманий дохід назавжди залишається всередині організації, і законно його забрати не вдасться, навіть у випадку ліквідації бізнесу. Такі обмеження зводять нанівець всі переваги від спрощеної процедури реєстрації неприбуткової організації та пільгового оподаткування. Так що, прибуткова неприбуткова організація - міф? Може, простіше зареєструватися фізичною особою-підприємцем і надавати ті ж послуги, сплачуючи єдиний податок? Ну а якщо треба працювати в команді, то тоді тільки ТОВ або виробничий кооператив?

У принципі, з вигодою для організації бізнесу використовувати статус неприбуткової організації можна. Правда, в цьому випадку вона стає певною візитною карткою з благородними цілями, будь-якою гарною назвою, печаткою, можливістю розміщувати рекламу, офіційно спілкуватися з іншими структурами, в тому числі державними та інше. Але ось оборот і дохід організації при цьому будуть незначними. Наприклад, за символічні щорічні членські внески, організація в будь-який зручний час і скільки завгодно раз організовує допомогу у вирішенні проблеми, що виникла у її клієнта-учасника: вивчає ситуацію, що склалася, пропонує можливі варіанти виходу. При цьому реалізація розробленої організацією ідеї доручається фахівцю - фізичній особі-підприємцю, який дуже добре знається на вирішенні саме цих проблем (згадуйте статут, де написано про надання допомоги економічним процесам в галузі та про залучення для цього буквально всіх). Саме фахівцеві учасник організації вже платить гроші, але за послуги з реалізації ідеї. Як пов'язаний цей дуже хороший фахівець і неприбуткова організація - такі деталі можна додумувати самостійно.

Висновок

Таким чином, створювати неприбуткову організацію з метою ухилення (у хорошому сенсі слова) від сплати податків все ж невигідно. Більш цікаво використовувати її статус для підвищення привабливості бізнесу з мінімальними при цьому витратами.

Автор: Валентин Богунов, www.ligazakon.ua

Додати коментар

Шановні відвідувачі! 03.08.2010 року набрав законної сили Закон України "Про судоустрій і статус суддів", яким внесено значну кількість змін до процесуального законодавства. Тому, використовуючи позовні заяви та процесуальні документи, які опубліковані до 03.08.2010 року, звертайте свою увагу на підсудність справ, строки та ін. і перевіряйте чи не змінилися вони! Всі подальші публікації будуть здійснені із врахуванням змін.


Захисний код
Оновити

Infonarium
океан информации

Онлайн помічник

SiteHeart