23 вересня 2009
Нещодавно у автомобілістів виник черговий головний біль, який пов’язаний із тим, що відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" до власників транспортних засобів, які вчасно не сплатили штрафи за порушення Правил дорожнього руху, будуть застосовуватися санкції щодо повернення заборгованих ними коштів у державний бюджет за допомогою платного вилучення їхніх автомобілів.
Та не всі юристи вважають такі дії ДВС правомірними.
Свій коментар з приводу зазначеної ситуації надав черговий юрист
«Ефект для держави від такого рішення проблеми неплатежів безумовно є. Власникові однозначно краще заплатити гроші, чим втратити автомобіль. Тільки от ефективно - далеко не завжди означає правильно.
А з позиції Закону "Про виконавче провадження" є певні сумніви в правомірності застосовуваного механізму.
Можливість опису майна боржника й накладення на нього арешту з наступною реалізацією Законом дійсно передбачена. Однак згідно його ст. 56 при описі боржник має право вказувати ті види майна або предмети, на які необхідно звернути стягнення в першу чергу. І державний виконавець зобов'язаний задовольнити вимоги боржника, якщо такі вимоги не зачіпають інтересів стягувача й не ускладнюють виконання рішення.
Крім того, згідно ч. 6 ст. 55 Закону арешт може застосовуватися лише:
1) для забезпечення збереження майна боржника, що підлягає наступній передачі стягувачу або реалізації;
2) для виконання рішення про конфіскацію майна боржника;
3) при виконанні ухвали суду про накладення арешту на майно, що належить відповідачеві й перебуває в нього або в інших осіб.
Оскільки ці умови не дотримуються, вилучення авто за борги неправомірно.
Таким чином, тут порушується ст. 41 Конституції України, відповідно до якої кожний має право володіти, користуватися й розпоряджатися своєю власністю й ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності непорушне».
Отже, виходячи із даної ситуації кожен автовласник повинен для себе зробити як мінімум три висновки:
1) незаконні дії держвиконавця по вилученню авто Ви маєте право оскаржити в судовому порядку;
2) не допускати порушень Правил дорожнього руху, зважаючи на той розмір штрафів, які на сьогодні затверджені;
3) в разі, якщо правопорушення все ж таки сталося і зафіксоване у встановленому законом порядку, і санкцією за нього є штраф – вчасно його сплачуйте.
Наврядчи оскарження дій держвиконавців у судовому порядку обійдеться дешевше для гаманця і здоров’я. Та і часу для «визволення» автомобіля буде затрачено значно більше.
Автор: Євген Кіріченко
< Попередня | Наступна > |
---|