Форс-мажор не визначено ні в ЦК України, ні в ГК України. У договорах його іноді ототожнюють з непереборною силою, іноді виділяють як принципово різні поняття, іноді вважають поняттям більш широким (що включає непереборну силу). У ст. 617 ЦК України визначено, що особа, яка порушила свої договірні зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо доведе, що це порушення настало внаслідок випадку або непереборної сили. Під випадком ( "казусом") у практиці розуміють будь-які діяння, не викликані наміром або необережністю кого-небудь, та ті, в яких відсутня вина порушника.

 

 

Випадковими можна вважати обставини, які не можна передбачити при виявленні звичайної для боржника обережності, хоча вони могли б бути передбачені й запобігти, якби боржник з більшою відповідальністю поставився до зобов'язання або якщо б на його місці була інша особа.

Непереборною силою, згідно зі ст. 263 ЦК, вважається надзвичайна і невідворотна за даних умов подія. Саме її прийнято ототожнювати з форс-мажором (втім, ВГСУ ці поняття розмежовує). Її ознаками є, з одного боку, зовнішня до діяльності сторони обставина, якій сторони договору, навіть якщо б і передбачили, не змогли б запобігти, а з іншого - її надзвичайність, що вказує на екстраординарність події. До таких подій належать пожежі, землетруси, війни, акти органів державної влади і т. д.

Таким чином, хвороба навряд чи може служити підставою для звільнення від відповідальності. Адже її не тільки можна було передбачити при виявленні звичайної для боржника обережності, але й запобігти. Так що вона не може бути визнана ні випадком, ні непереборною силою (форс-мажором). І вже тим більше "не тягне" на зазначені види звільнення від відповідальності перебування поручителя в декретній відпустці. У той же час в даній ситуації боржник може сподіватися на пом'якшуючі умови кредиту. Адже згідно пам'ятці про позичальника, з позичальниками - фізичними особами, які потрапили у складне фінансове становище в силу непередбачених обставин, банкам рекомендовано запропонувати ряд варіантів пом'якшення боргового тягаря. При цьому до непередбачених обставин, що впливають на здатність боржника погашати кредит, НБУ відносить, у тому числі, і важке захворювання. Такі позичальники мають право розраховувати на реструктуризацію та / або зміна валюти заборгованості на прийнятних для обох сторін умовах. Крім того, з ними банку слід постійно підтримувати зв'язок, надавати повну інформацію про заборгованість, надавати безкоштовні консультації щодо можливих шляхів забезпечення боргу, розробити прийнятну для обох сторін програму погашення заборгованості. Втім, Пам'ятка позичальника є всього лише рекомендаційним документом, а тому боржник може розраховувати на пом'якшення умов по кредиту тільки за наявності на те волі банку. В іншому випадку погашати кредит доведеться на тих умовах, що були визначені кредитним договором.

Автор: Євген Дниленко, www.ligazakon.ua

Додати коментар

Шановні відвідувачі! 03.08.2010 року набрав законної сили Закон України "Про судоустрій і статус суддів", яким внесено значну кількість змін до процесуального законодавства. Тому, використовуючи позовні заяви та процесуальні документи, які опубліковані до 03.08.2010 року, звертайте свою увагу на підсудність справ, строки та ін. і перевіряйте чи не змінилися вони! Всі подальші публікації будуть здійснені із врахуванням змін.


Захисний код
Оновити

Infonarium
океан информации

Онлайн помічник

SiteHeart