Розлучення і поділ майнаЯк під час розлучення і розподілу майна дотриматись не тільки закону, але і балансу інтересів?

Інститут шлюбу в сучасному світі зазнає чергові зміни. У багатьох країнах кількість розлучень часто наближається до кількості укладених шлюбів. Традиційний супутник розлучення - конфлікт, найчастіше на майновому грунті і щодо долі дітей. Поширена за кордоном практика укладання шлюбних контрактів, природно, значно спрощує вирішення питань про розподіл спільного майна, але не є панацеєю. А що вже казати про нас, де сплетіння західної та східної культур, а також радянська ментальна "Спадщина" спочатку не дозволяють образити партнера пропозицією заздалегідь врегулювати "розвідні" питання, а потім цивілізовано прийти до згоди. На сторожі інтересів подружжя і дітей стоїть, перш за все, Сімейний, Цивільний і Житловий кодекси, що регулюють основні питання режиму спільної сумісної власності подружжя, предметів особистого користування; розпорядження майном, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності; поділу майна при розлученні або без такого; спільного користування майном після розлучення; захисту прав дітей при розділі майна; угоди про розділ майна, угоди про врегулювання аліментних зобов'язань, шлюбного договору і т. д.

Прокоментувала застосування правових норм на практиці в ході інтернет-конференції, організованої ЛІГА: ЗАКОН, юрист ЮФ "Юрзовнішсервіс" Ольга Сліпченко, нагадавши з нагоди, що спільне проживання без реєстрації відносин (так званий громадянський шлюб) не скасовує необхідності ділитися спільно нажитим майном за тим ж правилами, що і при розірванні шлюбу.

Квартирне питання

Перше місце серед об'єктів проблемного розподілу займає традиційно житлова площа: будинок або квартира. За загальним правилом, якщо нерухомість придбана під час шлюбу за спільні кошти, вона ділиться між колишнім подружжям в рівних частках. У такому випадку можливі кілька варіантів: або спільне користування квартирою (будинком), або продаж нерухомості та розподіл вирученої суми або відшкодування одним з екс-подружжя половини вартості житла. Проте не обходиться без винятків. Якщо квартира (будинок) за документами цілком або частково належать третім особам (найчастіше батькам подружжя), то ця власність в розподілі не бере участь. Проте якщо в одного з подружжя є докази того, що нерухомість придбана повністю або частково на його кошти, суд може визнати за ним право на пропорційну частину майна.

Якщо житло належало одному з подружжя до вступу в шлюб, придбано на його особисті кошти або на інших підставах є його особистим майном, все ж таки є ймовірність, що суд визнає право іншого на частину такого майна. Це можливо в тому випадку, якщо за роки спільного проживання він своєю працею і (або) грошовими вкладеннями брав участь в утриманні, догляді за квартирою (будинком), а також на те, що майно було значно покращено за рахунок його трудових або грошових вкладень ( ст. 62 Сімейного кодексу). Щоб власнику житла убезпечити себе від можливого застосування ст. 62 СК, пані Сліпченко рекомендує укласти шлюбний контракт, яким визначити порядок користування житлом, як це передбачено в ст. 98 СК. У тому числі подружжя може домовитися про звільнення житлового приміщення тим із подружжя, хто в нього вселився, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без такої. При цьому реєстрація одного з подружжя в квартирі іншого ніяк не применшує права власності останнього на дану квартиру. У такому випадку наявність договору про порядок користування жилим приміщенням особливо рекомендовано, оскільки таким чином можна себе убезпечити також від застосування положень ст. 156 Житлового кодексу, якою передбачено право членів сім'ї власника квартири, навіть у разі припинення сімейних відносини, користуватися займаним приміщенням. І хоча ця стаття суперечить положенням Цивільного кодексу, судова практика різноманітна. До речі, що стосується взятого у шлюбі кредиту на квартиру, то розподілу при розлученні підлягають платежі, які вносилися під час шлюбу (у рівних долях). Порядок розподілу таких платежів за відсутності згоди подружжя буде визначати суд, виходячи з обставин відшкодування кредиту та сплати першого внеску.

Чия земля?

Судячи з кількості питань на конференції, актуальною є тема розподілу земельної ділянки, приватизованої одним з подружжя під час шлюбу. На думку експерта, оскільки земля придбана у власність під час шлюбу, і не є особистою власністю одного з подружжя, підстави виникнення якої визначені ст. 57 СК, це майно підлягає розподілу між подружжям у рівних частках. Однак як бути з тим фактом, що один з подружжя вже використав своє право приватизації, а в іншого воно залишилося "недоторканим"? Розподіл виходить не зовсім справедливим. У такому випадку рекомендується звернутися до суду, представивши докази того, що приватизована на одного з подружжя земля є його особистим майном, що не підлягає розподілу. Наприклад, обгрунтувати позицію про те, що приватизація – це той самий подарунок, але від держави. Хоча така позиція, треба сказати, вельми хистка ...

Справі – час

Спільний сімейний бізнес - не рідкість. Тому питання його поділу видається далеко не зайвим. Пані Сліпченко відзначає, що у випадку, якщо внесок до статутного фонду ТОВ сформований подружжям спільно, але формально часткою володіє тільки один з них, то при розподілі спільного майна подружжя другий може претендувати на 50% корпоративних прав чоловіка в даному ТОВ, тобто на те, щоб стати учасником ТОВ. Але судова практика в даному питанні різноманітна. Судам під час винесення подібних рішень необхідно встановити, чи потрібно згоду інших учасників на включення до складу учасників товариства. Якщо розглядати придбання частки корпоративних прав у процесі поділу майна не як відчуження частини частки, на яку потрібна згода учасників згідно з нормами Закону "Про господарські товариства", а як деякий аналог правонаступництва, то чоловік-претендент може стати учасником товариства і без згоди інших учасників.

Автор: Ольга Михайлінін, www.ligazakon.ua 

Коментарі 

 
0 #13 Розлучення та виплата аліментівВалентина 17.04.2013 16:43
Доброго часу доби! Я не так давно розлучилась і відразу ж подала на аліменти. Колишній чоловік їх виплачує вже 2 місяці. Він говорить, що коли нашому синові буде 3 роки, відбудеться суд. Який зобов*яже мене відпцензурати сина до нього додому 2 рази на тиждень. Підкажіть, будь ласка, чи дійсно таке судове засідання може відбутися. І, якщо так, то чи на це впливає виплата аліментів? Чи моя відмова від аліментів допоможе уникнути такого суду, і як наслідок, колишній чоловік не міг забирати мого сина? Дякую!
Цитувати
 
 
0 #12 Відповідь НаталіїЮрист 26.01.2012 12:21
найчастіше (у випадку відсутності шлюбного контракту)
більша частина майна залишається матері.
Можливий варіант саме тому, з ким залишається дитина.
Ваше питання не з легких, слід мати на увазі усі моменти.
Радимо звернутися до наших партнерів - ЮФ "Право Фінанси Консалтинг" (тел юриста для консультації 044 223 1000)

Дякуємо що Ви з нами
Цитувати
 
 
0 #11 Підскажіть будь-ласка, ми розлучаємося, є дитина 4-х років, як правильно буде ділитися майно та грошіНаташа 25.01.2012 20:49
Підскажіть будь-ласка, ми розлучаємося, є дитина 4-х років, як правильно буде ділитися майно та гроші
Цитувати
 
 
0 #10 Танівідповідь 16.11.2011 12:08
Доброго дня

у будь-якому разі визначається розподіл під час подання першого позову і єдиного (для розгляду 1ї судової справи).
Це означає що Ви у суді встановлюєте свою точку зору та визначаєте свої потреби, у тому числі щодо місця проживання дітей.
Все залежить від того з ким вони залишаться післ розлучення.
Цитувати
 
 
0 #9 розлученняТаня 15.11.2011 16:23
Доброго дня. Проконсультуйте ,будь ласка, при розлученні відразу ж додавати позов про розподіл майна, чи має бути ще один позов? Як визначається місце проживання неповнолітньої дитини (14 років)? Є квартира, придбана в шлюбі.
Цитувати
 
 
0 #8 Ириневідповідь 15.11.2011 11:35
Уважаемая Ирина!

Во время нынешнего развода Вам будет необходимо делить лишь то имущество, которое Вы нажили во второй раз в браке - конечно же если Вы этого пожелаете.
Решение суда предыдущего бракоразводного процесса имеет юридическую силу и теперь.
Цитувати
 
 
-1 #7 РазводИрина 13.11.2011 09:49
Добрый день! Подскажите, пожалуйста,отве т на такой вопрос-ситуацию: мы с мужем уже разводились в 2006 г. и суд нас развёл, но ни постановления о разводе мы не забрали, ни печати в ЗАГСе мы не ставили, раздела имущества тоже небыло. Считается ли это на данный момент законно, если никаких бумаг на руках нет, а мы решили опять уже развестись, но со всеми вытекающими процедурами. Спасибо заранее.
Цитувати
 
 
0 #6 Відповідь для ЮджинВідповідь 10.10.2011 09:04
Доброго дня!
Напишіть будь ласка чи Ви маєте на меті розлучуватися. І чим бажаєте керуватися аби відсуджувати будинок.

Чи є у вас діти? Скільки їм років?

Дякую
Цитувати
 
 
+2 #5 майноюджин 07.10.2011 11:48
Підскажіть будласка.. ми з чоловіком проживаємо 10 років.маємо 2 дітей , будинок куплений за сімейного життя 3 роки тому.. але оформленний на чоловіка. Наразі він випиває ..чи маю я можливість відсудити пів будинку???
Цитувати
 
 
0 #4 RE: Розлучення і ЗаконВадим 11.04.2011 18:05
Нормами цивільного права встановлюються дві підстави спадкування : за законом і за заповітом (ст.1217 Цивільного кодексу України)
Спадкоємство за законом має місце в тих випадках, коли:
1.заповіту немає;
2.заповіт визнано недійсним;
3.спадкоємці, призначені в заповіті, померли до відкриття спадщини або відмовилися прийняти її.
Оскільки заповіту немає, то з ви є єдиною спадкоємицею за законом (виходячи з ваших слів).Тому все майно батька переходить вам у порядку спадкування. А відповідно до п.2 ч.1 ст.57 Сімейного кодексу України майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування вважається особистим майном одного з подружжя і не підлягає розділу між подружжям у випадку процесу поділу майна.
Цитувати
 

Додати коментар

Шановні відвідувачі! 03.08.2010 року набрав законної сили Закон України "Про судоустрій і статус суддів", яким внесено значну кількість змін до процесуального законодавства. Тому, використовуючи позовні заяви та процесуальні документи, які опубліковані до 03.08.2010 року, звертайте свою увагу на підсудність справ, строки та ін. і перевіряйте чи не змінилися вони! Всі подальші публікації будуть здійснені із врахуванням змін.


Захисний код
Оновити

Infonarium
океан информации

Онлайн помічник

SiteHeart