Створення сім’ї – важливий та значимий етап в житті кожної людини. Та особливої відповідальності він набуває, коли в сім’ї з’являється дитина. На жаль, сучасні молоді люди, в більшості, не усвідомлюють, що стати батьками – це, насамперед, взяти на себе не легкий обов’язок за долю дитини, маленької особистості, виховання якої потребує значних моральних та фізичних сил.

Якщо дитина зростає в любові та злагоді між батьками, то є велике щастя. Коли ж батьки мають негативний досвід власного сімейного виховання, або егоїзм та відсутність елементарної порядності та людяності є однією з причин конфліктів у родині, страждають, насамперед, діти.

В Сімейному кодексі України чітко прописані статті, які визначають спірні питання щодо виховання дитини, місця проживання малолітньої дитини, а також участь органу опіки та піклування у розв’язанні проблемних ситуацій. В останні роки спостерігається зростання звернень громадян із зазначених вище питань. Якщо у 2006-2007 роках це були поодинокі заяви, у 2008 році розглянуто – 15, у 2009 – 26. Прикро, що дитина стає зброєю помсти колишнього подружжя один одному. В статті 158 Сімейного кодексу України зазначено – за заявою батьків, орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення органу опіки та  піклування є обов’язковим до виконання. Якщо ж рішення не виконується одним з батьків, то другий має право на звернення до суду.

Вирішення спорів між батьками – це чи не найскладніша ділянка в роботі працівників служби у справах дітей, які розуміють, що дитячі психологічні травми надовго закарбовуються в душі і можуть давати взнаки у дорослому житті. Особливо це стосується дітей 5-6 років, а також перехідного віку (10-14 років). Кожна дитина любить і маму і тата, але як же буває важко, коли найрідніші люди примушують робити вибір, або обмежують спілкування 1-2 годинами в тиждень, чи у святкові дні.

Одна з останніх на розгляді типових ситуацій: молоді люди не знайшли спільної мови, сім’я розпалася, залишилося двоє малолітніх дітей. Мати у відчаї забороняє взагалі спілкування дітей з батьком, а останній, відстоюючи своє право на виховання дітей, подав позов до суду про визначення місця проживання однієї дитини з ним. В цьому процесі ні мати, ні батько не думають про почуття дітей, про їх внутрішнє роздвоєння, страждання. А діти не бажають робити вибір, вони хочуть мати поряд обох.

Як наслідок, протест з боку дітей може вилитися в замкненість, психічний зрив, самовільний уход з сім’ї, ворожість до оточуючих. Судові процеси, інколи, тривають місяці, але і їх завершення не дає відчуття зникнення образи та ненависті між колись рідними людьми.

Тож будуючи особисте життя, батьки мають бути відповідальними та розсудливими, щоб у майбутньому відвернути біду та попередити трагедію з власними дітьми.

©2010 Науменко І.М.

Додати коментар

Шановні відвідувачі! 03.08.2010 року набрав законної сили Закон України "Про судоустрій і статус суддів", яким внесено значну кількість змін до процесуального законодавства. Тому, використовуючи позовні заяви та процесуальні документи, які опубліковані до 03.08.2010 року, звертайте свою увагу на підсудність справ, строки та ін. і перевіряйте чи не змінилися вони! Всі подальші публікації будуть здійснені із врахуванням змін.


Захисний код
Оновити

Infonarium
океан информации

Онлайн помічник

SiteHeart