25 жовтня 2009
Нещодавно в засобах масової інформації промайнула новина про те, що Кабінет Міністрів України дозволив приймати в експлуатацію приватні будинки, побудовані громадянами без дозволу на будівництво. Що це, черговий політичний піар напередодні президентських виборів чи реальна "дачна амністія"?
Дійсно, 15 жовтня 2009 набрав чинності Тимчасовий порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних і садових будинків з господарськими спорудами та будівлями, побудованих без дозволу на виконання будівельних робіт, затверджений постановою КМУ від 09.09.2009 № 1035 ( далі - Тимчасовий порядок). Він передбачає спрощену процедуру видачі забудовникам сертифіката відповідності - документа, що підтверджує прийом в експлуатацію приватного будинку.
Дозволи, прийняття в експлуатацію, сертифікат ... Навіщо це потрібно, адже жити в будинку можна й так? Можна, але вся справа в тому, що, побудувавши без дозволу влади на своїй землі будинок, ви не стаєте його власником. Цей парадокс прямо закріплений частиною 2 ст. 376 Цивільного кодексу. Тобто передати його у спадок або продати не можна. А ось за Законом України "Про планування і забудову територій" підставою для оформлення права власності на завершені будівництвом об'єкти нерухомості є сертифікат відповідності (раніше документ називався свідодоцтвом), який можна отримати в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ст. 30-1 Закону) . Вцілому масштаб існуючої проблеми можна оцінити за словами Міністра регіонального розвитку та будівництва Василя Куйбіди про те, що тільки в сільській місцевості кількість «самостроїв» становить приблизно півтора мільйона.
Так от, Тимчасовий порядок передбачає, що подавши до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за місцем знаходження «самострою» заяву про прийняття його в експлуатацію, додавши до нього деякі документи і сплативши символічний штраф за ст. 97 Кодексу про адміністративні правопорушення, можна отримати сертифікат відповідності. Усе це, з урахуванням оплати вартості самого сертифіката, обійдеться забудовникові в суму близько шестисот гривень. Така собі дачна амністія. Варто ще уточнити, що узаконити можна лише будинки, побудовані в період з 5 серпня 1992 до 1 січня 2008 року, а заяву треба встигнути подати до кінця 2010 року. Корисна для громадян і держави (в плані наповнення бюджету) ідея. Але, як відомо, диявол ховається у дрібницях. Перше, черз що можна спіткнутися, спробувавши реалізувати надану Кабміном можливість, - це збір документів. Відповідно до Тимчасового порядку, до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю необхідно подати:
- Довідку про погодження прийняття приватного будівлі в експлуатацію, видану на підставі рішення виконкому місцевої ради (форма довідки наводиться в додатку до Тимчасового порядку);
- техпаспорт приватного будинку, виданий БТІ. Це для узаконення приватних будинків загальною площею до 200 кв. метрів, і не більше ніж двоповерхових, з господарськими спорудами та будівлями загальною площею до 100 кв. метрів. Якщо ви живете краще, то додатково до інспекції потрібно буде представити:
- документ, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій розміщений «самострой»;
- Звіт про проведення технічного огляду (обстеження) на предмет відповідності приватного будинку державним стандартам, будівельним нормам і правилам, нормативним актам з пожежної безпеки, санітарного законодавства, що діяло на момент завершення будівництва, складений організацією, яка має на це відповідну ліцензію. Цей звіт має бути узгоджений з органом державного пожежного нагляду та державною санітарно-епідеміологічною службою.
Так ось, порядків узгодження прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію органами місцевого самоврядування поки немає. Є лише відповідна рекомендація Кабміну (п. 4 постанови від 09.09.2009 № 1035) їх розробити та затвердити план. Коли вона буде виконана і чи буде виконана - невідомо. Крім того, документацію на великі будинки доведеться узгоджувати з пожежним наглядом і санепідемслужбою. Враховуючи, що будинок будувався без дозволу, напевно знайдуться резонні причини для того, щоб відмовити. Або: давайте вирішувати питання. Ще однією проблемою, яка може мати неприємні наслідки, є те, що сертифікат, який видається відповідно до Тимчасового порядку, і сертифікат, передбачений Законом "Про планування і забудову територій", як підстава для оформлення права власності на нерухомість, - різні документи. Справа в тому, що за Законом про планування сертифікат відповідності - це документ, який засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам та правилам (ч. 2 ст. 30-1). Оскільки дозволу на будівництво ви не отримували, то говорити про відповідність будинку проектній документації не коректно. Тому відповідно до Тимчасового порядку сертифікат підтверджує лише відповідність будівель державним будівельним нормам, стандартам та правилам (п. 2). Таким чином, уряд фактично ввів новий правовстановлюючий документ, який не передбачений законом. А як показала практика застосування спірної з правової сторони постанови КМУ про мораторій на перевірки суб'єктів господарювання, суди при вирішенні спорів віддають перевагу суворому закону, а не урядовому акту, який полегшує життя людям. Крім усього іншого, не можна не помітити, що Тимчасовий порядок прийому в експлуатацію обходить стороною інтереси третіх осіб. Частиною 5 ст. 376 ЦК встановлено, що суд може визнати за власником або користувачем земельної ділянки право власності на самовільно побудоване нерухоме майно, але лише за умови, що це не порушує прав інших осіб. В іншому випадку, а також якщо істотно порушені будівельні норми і правила, суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може винести рішення, яким зобов'язати особу провести відповідне перепланування або навіть знести будинок (ч. 7 ст. 376 ЦК). Виходить, вплутуючись в процедуру введення самочинного будівництва в експлуатацію, цілком можна нажити собі і неприємності з боку місцевих органів та сусідів.
Висновок
Таким чином, очікувати позитивного ефекту від реалізації урядової постанови все-таки не варто. На жаль, крім правових перешкод, на шляху забудовника знаходиться (як це прийнято в Україні) ряд чиновників, без допомоги яких в організації вирішення питання просто нікуди. Видається, що більш правильним шляхом було б закріплення «дачної амністії» на законодавчому рівні. З огляду на викладене вище, обов'язковими умовами для легалізації самобудів повинні бути закріплені наявність права власності на земельну ділянку, на якій розміщений будинок, дотримання будівельних норм і правил, а також відсутність порушень прав інших осіб.
Автор: Валентин Богунов,
< Попередня | Наступна > |
---|