28 вересня 2009
Асоціація українських банків (АУБ) разом з Комітетом ВР із питань фінансів і банківської діяльності й організаціями професійних учасників ринку капіталу уклала Меморандум щодо основних напрямків удосконалення національного законодавства з метою стабілізації національного ринку капіталу в кризовий період. До Меморандуму, зокрема, приєдналися Союз юристів України, Ліга страхових організацій, Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв і ін.
Меморандум визначає найближчу стратегію розвитку національного законодавчого поля, повідомляє пресс-служба АУБ. І судячи з того, як пропонується реформувати фінансовий ринок, його учасники, поза всяким сумнівом, виявляться в значному виграші. Чого, однак, не скажеш про клієнтів банків.
Однією із першочергових змін, на якій наполягають банки, стало закріплення на законодавчому рівні неможливості дострокового розірвання клієнтами банків депозитних договорів. Справедливості заради варто відзначити, що це єдине нововведення із числа запропонованих, що має негативну тенденцію. Інші нововведення полягають в наступному:
- розробка правових підстав для діяльності єдиного санаційного банку;
- створення в 2010 році центрального бюджетного фонду по компенсації процентних ставок за виданими кредитами на пріоритетні галузі економіки;
- введення законодавчої заборони на примусовий перевід рахунків держпідприємств і бюджетних установ винятково в державні банки;
- збереження діючого в попередні роки порядку, відповідно до якого курсові різниці по валютних кредитах ставляться на валові видатки, а збитки попередніх років можуть бути враховані при розрахунку податкових зобов'язань.
Багато із запропонованих змін дійсно зможуть істотно поправити важкий фінансовий стан більшості учасників фінансового ринку. З іншого боку, заборона на дострокове зняття депозитів може виявитися деяким "перегибом" у політику банків, ще більше підірвавши й так слабке до них довіру з боку потенційних клієнтів. Не можна не відзначити й те, що таке нововведення грубо суперечить положенням Цивільного кодексу України, у відповідності зі ст. 1060 якого "за договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором. Умова договору про відмову від права на одержання вкладу на першу вимогу є нікчемною". Хоча, як уже показала практика, прямо запропоновані законом норми найчастіше ігноруються. Класичний приклад - нашуміла постанова НБУ від 11.10.2008 № 319 (у цей час втративша чинність).
За матеріалами:
< Попередня | Наступна > |
---|