26 травня 2010
ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
КОЛЕГІЯ СУДДІВ СУДОВОЇ ПАЛАТИ У ЦИВІЛЬНИХ СПРАВАХ
У х в а л а
від 28 жовтня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого Гуменюка В. І., суддів: Балюка М. І., Данчука В. Г., Барсукової В. М., Косенка В. Й., за участю прокурора: ______________, розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства "Святошинське лісопаркове господарство" (третя особа - Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна) про визнання права власності на нерухоме майно,
в с т а н о в и л а:
У вересні 2008 року ОСОБА_1 звернувся із зазначеним позовом, посилаючись на те, що згідно рішення профспілкового комітету КП “Святошинське лісопаркове господарство” від 29 червня 1979 року йому, як працівнику господарства, була надана у користування квартира АДРЕСА_1. З 1979 року і по теперішній час він зі своєю сім’єю проживає у зазначеній квартирі. Протягом тривалого часу позивач намагався узаконити свої права на зазначене нерухоме майно, але не мав позитивного вирішення даного питання, оскільки відповідачем йому було відмовлено у наданні дозволу на приватизацію даної квартири. За час користування квартирою він, за погодженням відповідача, переробив її, збільшивши розмір житлової площі до 55 кв.м., зробив капітальний ремонт та провів необхідні комунікації. Подальші переробки приміщення, які також були погоджені з відповідачем, призвели до того, що на даний час житлова площа приміщення становить 55 кв.м., а будинок має відремонтований фасад, нову покрівлю, комунікації, газ, електрику, тобто, ним була створена нова річ. Просив визнати за ним право власності на новостворене майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, підвалу, ? сараю та господарського блоку, зобов’язати БТІ зареєструвати за ним право власності на зазначене майно.
Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 23 грудня 2008 року у задоволенні позову відмовлено.
Рішенням апеляційного суду м. Києва від 4 березня 2009 року рішення Оболонського районного суду м. Києва від 23 грудня 2008 року скасовано та ухвалено рішення, яким позов задоволено. Визнано за ОСОБА_1 право власності на будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 (1/2 жилого будинку), підвалу, ? сараю та господарського блоку. Зобов’язано Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на зазначене нерухоме майно.
У касаційних скаргах прокуратура м. Києва та комунальне підприємство “Святошинське лісопаркове господарство” просять скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення судом норм процесуального права.
Касаційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи рішення про задоволення позову ОСОБА_1 і визнаючи за ним право власності на будинок з прибудовами АДРЕСА_1, а також зобов’язуючи КМБТІ зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на будинок з прибудовами АДРЕСА_1, суд апеляційної інстанції виходив з того, що у період роботи ОСОБА_1 у КП “Святошинське лісопаркове господарство”, йому надано квартиру АДРЕСА_1. Позивач провів реконструкцію квартири за власний рахунок унаслідок чого жила площа квартири збільшилася. Оскільки реконструкція квартири призвела до створення квартири у більшому розмірі, то ОСОБА_1 набув на неї права власності, як це передбачено статтею 332 ЦК України.
Проте з такими висновками суду погодитися не можна.
Статтею 332 ЦК України регулюється питання набуття права власності на перероблену річ.
Об’єкт, на який набувається право власності в результаті переробки, визнається новою річчю.
Виникнення права власності на нову річ (новостворене нерухоме майно) урегульовано частиною другої статті 331 ЦК України, в якій зазначено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будівлі, споруди) виникає у момент завершення будівництва даного об’єкту. У разі якщо законом або договором передбачено, що право власності на нерухоме майно виникає з моменту прийняття його до експлуатації або державної реєстрації, то право власності на дане майно виникає з моменту прийняття до експлуатації або державної реєстрації.
Установлено, що рішенням Подільської районної Ради депутатів трудящих м. Києва № 833 від 23 листопада 1970 року будинок АДРЕСА_1 визнано службовим приміщенням.
ОСОБА_1 було надано для проживання квартиру АДРЕСА_1, що підтверджується рішенням профспілкового комітету КП “Святошинське лісопаркове господарство” від 29 червня 1979 року.
Рішенням Подільського районного суду м. Києва від 15 березня 2002 року визнано за ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 право користування квартирою АДРЕСА_1.
За власний рахунок ОСОБА_1 провів реконструкцію квартири в результаті чого збільшилася її житлова і загальна площа.
Будинок АДРЕСА_1 знаходиться на території КП “Святошинське лісопаркове господарство” та знаходиться на балансі цього підприємства (а.с. 55 – 58).
Порядок приватизації квартир та органи, які це здійснюють, зазначено у Законі України “Про приватизацію державного житлового фонду”.
Цим законом передбачено право на приватизацію державного житлового фонду наймача та членів його сім’ї, які постійно проживають у квартирі разом з наймачем.
ОСОБА_1 звернувся із позовом про визнання за ним права власності на квартиру, яка є державною власністю, на підставі статті 331 ЦК України.
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог у зв’язку з відсутністю правових підстав для задоволення вимог позивача.
Згідно зі статтею 339 ЦПК України суд касаційної інстанції, установивши, що апеляційним судом скасоване судове рішення, ухвалене згідно з законом, скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції і залишає в силі рішення суду першої інстанції.
За таких обставин, рішення суду апеляційної інстанції не може залишатися в силі, а підлягає скасуванню із залишенням у силі обґрунтованого рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 336, 339, 345 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України
у х в а л и л а :
Касаційні скарги прокуратури м. Києва та комунального підприємства “Святошинське лісопаркове господарство” задовольнити.
Рішення апеляційного суду м. Києва від 4 березня 2009 року скасувати, залишивши в силі рішення Оболонського районного суду м. Києва від 23 грудня 2008 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: В.І. Гуменюк
Судді: М.І. Балюк
В.М. Барсукова
В.Г. Данчук
В.Й. Косенко
< Попередня | Наступна > |
---|